VÁNOČNÍ   BUDAPEŠŤ

Adventní čas – přípravu na vánoční dobu jsme si tento rok zpříjemnili návštěvou metropole Maďarska. Cesta přes Slovensko byla dlouhá, ale stálo to za to. 

Naše poznávání Budapešti začalo procházkou kolem Rybářské bašty a Budínského hradu s dechberoucím výhledem na město, řeku Dunaj, úchvatné mosty a budovu parlamentu. Poté jsme navštívili typickou tržnici, kde jsme utratili spoustu peněz, protože tradičním maďarským pochutinám a výrobkům maďarských řemeslníků nešlo odolat. Po ubytování v hotelu jsme vyrazili do centra na prohlídku večerní Budapešti, ochutnávku punče, guláše, pečených kaštanů…

Druhý den jsme si hravě poradili s maďarským automatem a po zakoupení lístků jsme vyzkoušeli dopravu metrem. K Adventu patří i návštěva kostela a nás cesta zavedla do Basiliky Sv. Štěpána. V basilice se právě konala zkouška na půlnoční mši, takže celá atmosféra byla umocněna poslechem vánočních písní. Od basiliky jsme se prošli po nábřeží a malebnými uličkami kolem nejvýznamnějších pamětihodností jsme došli až na hlavní náměstí Vörösmarty tér s  vánočními trhy a proslulou kavárnou Café Gerbeaud. Metrem jsme se přesunuli do termálních lázní Széchenyi, abychom dopřáli odpočinku našim uchozeným nožičkám a zrelaxovali před vánočními nákupy, pečením a uklízením. Osvěženi koupelí v lázních jsme ukončili dvoudenní putování prohlídkou monumentálního náměstí Hrdinů a při výjezdu z města jsme se ještě jednou mohli pokochat nádherně rozsvícenou vánoční výzdobou.

S tímto krásným zážitkem jsme spokojeně usnuli a probudili jsme se až v Ostravě. A už se těšíme na to, kam se podíváme příští rok.  

 

Jana Kořistková

organizátorka exkurze

Další informace