Odborná sociální stáž - Paříž 2012

 

V letošním školním roce 2012/2013 studenti VOŠS opět vycestovali na zahraniční stáž a sbírali zajímavě informace, tentokrát navštívili Paříž.

Program byl pro všechny velmi zajímavý, přiblížil nám velké množství památek, ale i nové poznatky z oblasti sociální práce. Seznámili jsme se se sociálním systémem ve Francii, fungováním systému v péči o děti a rodinu, poznali jsme problematiku handicapovaných jedinců.

Z historických památek jsme měli možnost si prohlédnout katedrálu Notre Dame, Vítězný oblouk, Musée du Louvre se skleněnou pyramidou, čtvrť Marais, která svůj význam nabývala již v 17.století. V této části jsme i objevili dům, kde žil Victor Hugo. Dále jsme měli možnost si prohlédnout židovskou čtvrť a Pompidouovo kulturní centrum.
Pro každou z nás byla zajímavá také procházka po Avenue des Champs-Elyseés, kde je velké množství módních domů i zajímavých obchodů s parfumerií. Shlédli jsme také Operu Nacionál se Paris Garnier z roku 1875, náměstí Place de la Concorde s obeliskem z Luxoru, prošli se ulicemi Latinské čtvrti, shlédli Panthéon.
Každého z nás nadchla Eiffelova věž, kterou jsme si prohlédli z blízka, ale i při lodní projížďce po Seině jsme viděli mnohé památky jako na dlani.
Všechny nás zaujala i moderní čtvrť Le Défense s moderními mrakodrapy a velkým nákupním centrem. Stejně tak zajímavá byla procházka po čtvrti Montmartru a prohlídka baziliky Sacré-Coeur a proslavené tančírny Moulin Rouge.
Studenti dále strávili velmi pěkný odpočinkový program s prohlídkou zahrad a zámku Versailles, kde v zahradách v doprovodu renesanční hudby jsme nasáli atmosféru života králů a královen.

Z odborných stáží jsme v tomto roce navštívili dvě odlišné zařízení. Na Montmartru, v části, kde je dle sdělení vysoký výskyt sociálně patologických jevů jsme navštívili dětský domov. V zařízení jsme se dověděli informace o systému domova, struktuře a organizaci vedení DD a systému práce s rodinami dětí žijících v uvedeném DD.
Dověděli jsme se varianty systému práce s rodinou a možnosti návratu dětí do svých původních rodin. Domov jsme měli možnost si prohlédnout a porovnali jsme tak domovy u nás i v zahraničí.
Další – pro nás zajímavé zařízení byl Výchovně vzdělávací ústav pro jedince s poruchami sluchu.
Měli jsme možnost si prohlédnout uvedený ústav, dověděli jsme se historické informace o jeho vzniku i systému péče o neslyšící v minulosti i dnes, dověděli jsme se informace, že zakladatelem ústavu i znakování byl opat L éppé, který v ústavu působil i rozpracoval metodiku práce s neslyšícími, tj. znakování.  Měli jsme tak možnost porovnat systém péče o jedince s handicapem u nás i v zahraničí.

Odborná sociální stáž v tomto roce byla mimořádně zajímavá z hlediska historie i odborných informací, studenty byla hodnocena velmi pozitivně, přinesla nám hromadu zajímavých informací, které můžeme dále aplikovat ve svých oborech i odborných poznatcích.

Zpracovala:   PhDr.Květa Hurníková, Mgr.Adéla Webrová

 

2012-staz-pariz...
2012-staz-pariz-1 2012-staz-pariz-1
2012-staz-pariz...
2012-staz-pariz-2 2012-staz-pariz-2
2012-staz-pariz...
2012-staz-pariz-3 2012-staz-pariz-3
2012-staz-pariz...
2012-staz-pariz-4 2012-staz-pariz-4
2012-staz-pariz...
2012-staz-pariz-5 2012-staz-pariz-5

Další informace