DSC0295 2_foto_Karla_Vlhová

Fotografie a výtvarná díla vznikla pro fotosoutěž, která se konala v rámci konference Svět jinýma očima, kterou pořádal Oříšek, z. s. a ZŠ speciální, Ostrava – Slezská Ostrava, p. o.

Každý jedinec má svůj sen, který by chtěl proměnit ve skutečnost. Ve školním roce 2018/2019 se žáci školy v rámci výuky zaměřili na volbu povolání. V rámci exkurzí si mohli vyzkoušet různá povolání a zjistit, jak jsou náročná. Odnesli si spoustu informací, ale i to, že: Vím, že nemůžeme dělat všechna povolání, ale nechte nás snít.

Setkání žáků ZŠ speciální a studentů VOŠS bylo inspirativní. Žáci překvapili studenty svým divadelním vystoupením na téma volba povolání. Učitelky základní školy prokázaly vysoké pracovní nasazení a um při nácviku celého představení, které vhodně obohatilo vernisáž výstavy. Děti byly při vystoupení bezprostřední. Moc jim pak chutnala sladká odměna, kterou za svůj výkon od studentů obdržely. Studenti naopak ocenili občerstvení, které základní škola na vernisáž dodala. VOŠS a ZŠ speciální se v průběhu vernisáže dohodly na další spolupráci, není totiž nic lepšího než aplikovaná sociální pedagogika v praxi.    

_DSC0273_2.jpg_DSC0286_2.jpg_DSC0283_2.jpg_DSC0295_2.jpg

foto: Karla Vlhová


AdmirorGallery 5.1.1, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.
Website security test completed by https://www.security-audit.com

Plakát návrh

Ženy, ženy, ženy…

Žena ve skle, žena kreslená tuší, žena v básních autorky, žena barevná svou duší i životem, je jedním z témat tvorby ostravské výtvarnice Lenky Kocierzové. Všechny její Evy, ať Ostravské, Luhačovické, Mělnické, Pražské a další si nesou v obrazech své osudy a starosti. 17. října 2019 se v galerii Svět uskutečnila vernisáž výstavy, která byla jedinečná tím, že se do ní nezapojila tentokrát jen VOŠS, ale zejména veřejnost. Přišli přátelé i známí autorky a další hosté. Všichni si vyslechli poutavé vyprávění paní Lenky, zatančil soubor Hlubinka a po prohlídce obrazů návštěvníci po slavnostním přípitku ochutnali dobroty, které jim paní Lenka sama připravila. V knize galerie Svět zůstalo jako otisk této aktivity 5 stran dojmů, uznání a obdivu.


AdmirorGallery 5.1.1, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.
Website security test completed by https://www.security-audit.com

Od dubna do srpna 2019 byla v galerii Svět ke zhlédnutí výstava fotografií autorů Lucie Krny a Marka Laryše, které vznikly v souvislosti s projektem v rámci programu SmatUp Nadace O2. Cílem projektu bylo setkávání zpracovatelek projektu s dětmi z Dětského domova Radkov, který se nachází nedaleko Vítkova na Opavsku. Fotografie zachytily nejen samotný průběh, ale především zajímavé momenty těchto setkání. Za přínos projektu autorky, které jsou mimochodem absolventkami VOŠS, považují odhalení silných stránek dětí, které neměly štěstí žít ve vlastní rodině.

ikona objevujObjevujAMotivuj VOSS3x 100

Výstava autentických fotografií a expozice autentických rituálních předmětů a předmětů denní potřeby Tibeťanů nám v měsíci březnu ozvláštnila galerii Svět a přiblížila himalájskou kulturu. Tuto problematiku jsme přinesli našim studentům a veřejnosti jako dárek ke Světovému dni sociální práce, který letos připadl na 19. březen. Naším cílem bylo prezentovat návštěvníkům galerie něco nového, co nemáme v učebních osnovách a poukázat na mezinárodní rozměr sociální práce. Proto jsme k nám do školy také pozvali hosta – neziskovou organizaci MOST pro Tibet, která působí od roku 2004 v oblasti rozvojové spolupráce. Jejím cílem je kvalitnější vzdělávání a lepší životní podmínky pro tibetské děti, seniory, budhistické mnichy a mnišky a nomády v indickém Himálaji a Tibetu. Za jejími projekty např. Škola pro Tibet, Adopce pro Tibet nebo Festival pro Tibet (který probíhal v březnu i v Ostravě), lze vidět konkrétní pomoc – léky, zdravotní a školní pomůcky, jídlo, pomoc pro děti, seniory apod. Třešničkou na dortu bylo povídání zástupce organizace MOST pro Tibet a dokumentární film o tibetském exilovém školství. Výstavu jsme otevřeli ochutnávkou tibetské speciality (kuličky podle tamního receptu), kterou jsme zapili tibetským čajem.

Společně jsme si tak znovu uvědomili, že sociální práce je činnost zaměřená na zlepšení kvality života lidí na celém světě.

Ing. Eva Zátopková

zást. řed. školy

DSC 0017V úterý 19. 2. jsme si společně při otevření výstavy nejlepších studentských fotografií zavzpomínali na krásný zářijový zájezd do Anglie. Na vernisáži se podávaly anglické sušenky, jednohubky s originální pomerančovou marmeládou a popíjel se čaj s mlékem. K dokonalé iluzi Anglie přispěla i studentka OA, která nám k tomu zazpívala anglickou píseň od Beatles. Vernisáž si užili nejen ocenění autoři nejlepších fotografií, ale i ostatní studenti společně se svými učiteli.

Chcete vidět, co studenti nafotili? Přijďte si podívat na výstavu „Vzpomínky na Anglii“ do naší studentské galerie na VOŠS.

Mgr. Jana Kořistková

garant ANJ

 

DSC_0024.JPGDSC_0038.JPGDSC_0037.JPGDSC_0017.JPGDSC_0023.JPGDSC_0041.JPGDSC_0028.JPG


AdmirorGallery 5.1.1, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.
Website security test completed by https://www.security-audit.com