Lidé bez domova očima našich dětí (2020)

Putovní výstava portrétových fotografií kombinovaných s kresbami a příběhy uživatelů terénního programu Slezské diakonie BETHEL Český Těšín, která vznikla v rámci kampaně Slezské diakonie, doputovala do galerie Svět na začátku měsíce února 2020 se začátkem letního období školního roku 2019/2020 s tím, že její derniéra byla naplánována na polovinu měsíce března 2020. Okolnosti kolem celosvětové pandemie koronaviru však přispěly k tomu, že výstava v galerii zůstala až do konce školního roku. Partnery kampaně byli:

ZUŠ Pavla Kalety Český Těšín.

Alina Humel – autorka, která kampaň vymyslela a zrealizovala v rámci stáže Vzdělávání praxí pod záštitou Sl. diakonie.

Halina Sikora – odborná nezávislá fotografka, která pro tuto kampaň pořídila bezplatně portrétové fotografie.

Tato výstava znázorňuje jedinečný příběh lidí bez domova, kdy se nabízí možnost porozumět jejich životní situaci, ale také smyslu sociální služby Sl. diakonie BETHEL Český Těšín, terénní program.

Lidé bez domova jsou tématem mnohých diskusí a různých názorů včetně návrhů na řešení této jejich životní situace. Přesto žijí mezi námi a stali se součástí naší společnosti. I oni mají svůj vlastní příběh s okolnostmi, které je přivedly na životní cestu, ve které chybí domov. Kampaň SD si klade za cíl představit lidi bez domova prostřednictvím fotografií autorky Haliny Sikory, které překreslili žáci ze ZUŠ Pavla Kalety Český Těšín.

 

 

 

 

Lidé bez domova očima našich dětí

Od prosince 2019 do konce ledna 2020 byly v galerii Svět vystaveny fotografie prof. Jindřicha Štreita, zachycující vztah kněží a kaplanů k vězňům a jejich působení ve věznicích. Výstava s názvem Ze tmy ke světlu ozvláštnila vánočně vyzdobenou galerii Svět. Pro zájemce jsme pak promítli dokumentární film režisérky Libuše Rudinské s názvem Na tělo, o prof. Jindřichu Štreitovi – mimořádném člověku – celosvětově uznávaném fotografovi, který se narodil se v roce 1946 na Moravě a je o něm známo, že nefotí celebrity, erotiku ani módu, zabývá se sociálními tématy. Říká, že nikdy nefotí umění pro umění. Patří k našim nejvýznamnějším fotografům a my jsme měli to štěstí se s ním osobně setkat. Pro nás na VOŠCE, kde se studuje sociální práce, bylo shledání s tímto neobyčejným mužem velkým zážitkem – příkladem. Už jen pro ústřední motto k filmu Na tělo, kterým je to, že: „Žádný člověk pro něj není míň, než on. Nevadí mu napít se z hrnečku od bezdomovců nebo sníst prošlou čokoládu. Jeho fotky jsou uvěřitelné. Vždy se snažil něco udělat pro okolí.“ A o tom je přece sociální práce! Pane profesore, děkujeme za příležitost být opět s Vámi.

 

Ze tmy

Plakát návrh

Ženy, ženy, ženy…

Žena ve skle, žena kreslená tuší, žena v básních autorky, žena barevná svou duší i životem, je jedním z témat tvorby ostravské výtvarnice Lenky Kocierzové. Všechny její Evy, ať Ostravské, Luhačovické, Mělnické, Pražské a další si nesou v obrazech své osudy a starosti. 17. října 2019 se v galerii Svět uskutečnila vernisáž výstavy, která byla jedinečná tím, že se do ní nezapojila tentokrát jen VOŠS, ale zejména veřejnost. Přišli přátelé i známí autorky a další hosté. Všichni si vyslechli poutavé vyprávění paní Lenky, zatančil soubor Hlubinka a po prohlídce obrazů návštěvníci po slavnostním přípitku ochutnali dobroty, které jim paní Lenka sama připravila. V knize galerie Svět zůstalo jako otisk této aktivity 5 stran dojmů, uznání a obdivu.


AdmirorGallery 5.1.1, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.
Website security test completed by https://www.security-audit.com

 DSC0295 2_foto_Karla_Vlhová

Fotografie a výtvarná díla vznikla pro fotosoutěž, která se konala v rámci konference Svět jinýma očima, kterou pořádal Oříšek, z. s. a ZŠ speciální, Ostrava – Slezská Ostrava, p. o.

Každý jedinec má svůj sen, který by chtěl proměnit ve skutečnost. Ve školním roce 2018/2019 se žáci školy v rámci výuky zaměřili na volbu povolání. V rámci exkurzí si mohli vyzkoušet různá povolání a zjistit, jak jsou náročná. Odnesli si spoustu informací, ale i to, že: Vím, že nemůžeme dělat všechna povolání, ale nechte nás snít.

Setkání žáků ZŠ speciální a studentů VOŠS bylo inspirativní. Žáci překvapili studenty svým divadelním vystoupením na téma volba povolání. Učitelky základní školy prokázaly vysoké pracovní nasazení a um při nácviku celého představení, které vhodně obohatilo vernisáž výstavy. Děti byly při vystoupení bezprostřední. Moc jim pak chutnala sladká odměna, kterou za svůj výkon od studentů obdržely. Studenti naopak ocenili občerstvení, které základní škola na vernisáž dodala. VOŠS a ZŠ speciální se v průběhu vernisáže dohodly na další spolupráci, není totiž nic lepšího než aplikovaná sociální pedagogika v praxi.    

_DSC0283_2.jpg_DSC0295_2.jpg_DSC0273_2.jpg_DSC0286_2.jpg

foto: Karla Vlhová


AdmirorGallery 5.1.1, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.
Website security test completed by https://www.security-audit.com

Výstava autentických fotografií a expozice autentických rituálních předmětů a předmětů denní potřeby Tibeťanů nám v měsíci březnu ozvláštnila galerii Svět a přiblížila himalájskou kulturu. Tuto problematiku jsme přinesli našim studentům a veřejnosti jako dárek ke Světovému dni sociální práce, který letos připadl na 19. březen. Naším cílem bylo prezentovat návštěvníkům galerie něco nového, co nemáme v učebních osnovách a poukázat na mezinárodní rozměr sociální práce. Proto jsme k nám do školy také pozvali hosta – neziskovou organizaci MOST pro Tibet, která působí od roku 2004 v oblasti rozvojové spolupráce. Jejím cílem je kvalitnější vzdělávání a lepší životní podmínky pro tibetské děti, seniory, budhistické mnichy a mnišky a nomády v indickém Himálaji a Tibetu. Za jejími projekty např. Škola pro Tibet, Adopce pro Tibet nebo Festival pro Tibet (který probíhal v březnu i v Ostravě), lze vidět konkrétní pomoc – léky, zdravotní a školní pomůcky, jídlo, pomoc pro děti, seniory apod. Třešničkou na dortu bylo povídání zástupce organizace MOST pro Tibet a dokumentární film o tibetském exilovém školství. Výstavu jsme otevřeli ochutnávkou tibetské speciality (kuličky podle tamního receptu), kterou jsme zapili tibetským čajem.

Společně jsme si tak znovu uvědomili, že sociální práce je činnost zaměřená na zlepšení kvality života lidí na celém světě.

Ing. Eva Zátopková

zást. řed. školy