Vůně bábovek

soutez2

V říjnu jsme si připomněli 100 let vzniku Československa a další kulatiny, které rok 2018 přinesl. Nebylo toho málo – 50 let od vzniku školy, 100 let sociálního školství v Čechách a další historické mezníky oněch sta let – roky 1918, 1938, 1948, 1968. Jak už to při oslavách bývá, připravili jsme si za tím účelem slavnostní prostředí. V 1. patře budovy, kde má odnož naše školní galerie Svět, jsme instalovali výstavu Tady nová republika. Podklady nám poskytlo Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského Praha. Artefakty průřezově dokumentující dobu, dodala Střední pedagogická škola a Střední zdravotnická škola Krnov. Studenti je shromáždili v rámci historického semináře. Občerstvení bylo tradiční – bábovky podle starých rodinných českých receptů. Pochutnali jsme si totiž na soutěžních exponátech. V souvislosti s oslavami jsme vyhlásili studentskou soutěž O nejchutnější bábovku podle tradičního receptu. Do soutěže se zapojilo celkem 17 účastníků (jednotlivců nebo skupin). Bábovky to byly krásné, tradičních i netradičních tvarů, rozličných vůní a chutí. Sypané vanilkou, ozdobené polevou i marcipánem. Prostě – přehlídka vůní, chutí a pastva pro oči. Porota pracovala důkladně, zodpovědně, ticho při hodnocení se dalo krájet. Hlavní kritéria: vzhled, chuť, vůně, subjektivní hodnocení porotce. Do soutěže se zapojily tyto studijní skupiny: 1.A, 2.A, 2.C, 3.A, D1.A, D2.C, D3.A, K2.D. Vítězové byli tři – 1. místo obsadila studijní skupina 3.A, 2. místo 3.C a 3. místo zase 3.A. Pro nás na VOŠCE ale byli vítězové všichni, kteří toho dne přišli do školy s dózou, krabicí převázanou motouzem aj. přepravkou, ve které trůnil exponát – bábovka, upečená podle tradičního rodinného receptu, prověřená generacemi. Když jsme to počítali, 100 let v historii může znamenat až 6 generací.

Milí studenti, děkujeme, že jste se připojili k mimořádné mimoškolní aktivitě a podpořili ji v tak hojném počtu. Z vašich ohlasů vyplynulo, že Vánoce jsou na dosah, a z vašich úst zazněla výzva: Což tak změřit síly v soutěži o nejlepší vánoční cukroví? Určitě se nad tím zamyslíme…

Poděkování patří i vyučujícím Mgr. Janě Kořistkové a Mgr. Vendule Schystalové, které výstavu instalovaly. A protože za vším mimoškolním děním u nás najdete také školní knihovnu, poděkování patří také paní Marcele Tomčíkové. Celou akci podpořil spolek Pro školu.    

Pin It